top of page

Czy warto uczyć się na pamięć?

Wskazówka:

Warto uczyć się na pamięć, ale nie reguł czasów, a tekstów.


 

Dlaczego:

Nauka tekstów na pamięć niesie za sobą ogromne korzyści. W rozmowie łatwiej przyjdzie Ci użycie zdania, które już wcześniej wypowiedziałeś, szczególnie jeśli umiesz je na pamięć. Niektóre kwestie zwyczajnie wyrecytujesz bez potrzeby budowania ich w myślach.

Nauka na pamięć może być zabawą i to wcale nienudną. Uczenie się tekstów ulubionych piosenek i śpiewanie ich to najciekawsza forma wkuwania. Dodatkowo zaletą jest tempo narzucone przez melodię, dzięki któremu dbasz o płynność. Niestety teksty piosenek bywają trudne, przez co kwestie mniej przydatne.


Nieco bardziej praktycznym ćwiczeniem jest nagrywanie prostych opowiadań tak, jak gdybyś robił z nich audiobooka. Im więcej w nich dialogów, tym lepiej. Co prawda nie jest to do końca nauka na pamięć, ale tekst na pewno trzeba przeczytać kilka razy, by być w stanie płynnie go nagrać. To zadanie dla bardziej wytrwałych, gdyż nie niesie za sobą aż tyle zabawy co śpiewanie piosenek. Wysiłek się jednak zwróci, bo wyrażeń z takich tekstów użyjesz znacznie częściej.


bottom of page