top of page

Czy w angielskim rzeczywiście inaczej się pisze i czyta?

Wskazówka:

Angielska pisownia ma wiele wyjątków, ale istnieją również regularności, które ułatwią Ci naukę.


 

Dlaczego:

Często pada stwierdzenie, że w angielskim mówi i pisze się inaczej. To prawda. Ale w języku polskim również. Na dowód “tesz” i “ftorek”. Choć angielski ma zdecydowanie więcej wyjątków. Dlatego, żeby ułatwić sobie zdanie, nie twórz dwóch odrębnych bytów. Kiedy zapisujesz słowo, powtarzaj jego wymowę, zamiast literować je po polsku. Z czasem będziesz odruchowo poprawnie pisać.Aby nauczyć się wymowy i pisowni słów szybciej, znajdź regularności. Istnieją takie połączenia liter, które zawsze czytamy w jeden sposób, na przykład “ee” jako /i/. Zrób listę słów, które zapisuje się i wymawia podobnie, a obok zanotuj wyjątki. Żeby ustalić, czy dana litera bądź połączenie liter reprezentuje ten sam dźwięk, skorzystaj ze słownika. Nie musisz znać alfabetu fonetycznego, żeby zauważyć, że dwa znaki wyglądają identycznie.


Takie ćwiczenie możesz wykonać przy porannej kawie lub na marginesie kartki, gdy czytasz tekst i widzisz ciekawe połączenie. Nie wymaga ono ani dużo pracy, ani specjalnych warunków, a da Ci lepsze efekty, niż czyste wkuwanie pisowni i wymowy na pamięć.


A na dobry początek kilka słów z dźwiękiem, który jest przez Polaków często źle wymawiany. Kliknij słowo, żeby przejść do słownika:


bottom of page