top of page

Czy angielskiego da się nauczyć tylko za granicą?

Wskazówka:

Osoby przebywające za granicą mają przewagę. Ich szanse na kontakt z angielskim są większe. Jednak nie zmienia to faktu, że możesz osiągnąć płynność, mieszkając również w Polsce.


 

Dlaczego:

Wyjazd za granicę oznacza więcej okazji do posługiwania się językiem. W zależności od otoczenia możesz używać angielskiego okazjonalnie lub na co dzień w domu i w pracy, a to na pewno prowadzi do płynności, jednak nie do poprawności. Ci, którzy mówią, lecz w żaden sposób nie przywiązują wagi do tego, w jaki sposób się wyrażają, posługują się językiem płynnie, ale niekoniecznie poprawnie.

Poprawność nie przychodzi sama, należy ją wypracować i nie da się tego osiągnąć bez zamierzonej nauki. Czyli takiej, którą Ty masz w kraju. Konkluzja jest prosta. Żeby zwiększyć swoje szanse na płynność, zwiększ kontakt z językiem. Trudno będzie Ci dogonić osobę, która ma 8 godzin angielskiego w pracy i kolejne 8 w domu, natomiast nadal możesz w kraju otoczyć się językiem na tyle, żeby osiągnąć płynność.


Ćwicz angielski biernie poprzez codzienne czytanie książek i artykułów oraz oglądanie seriali, filmów i wiadomości. A także w aktywny sposób poprzez czatowanie z ludźmi, rozmawianie ze znajomymi i na zajęciach. Chociaż płynność nie przyjdzie tak szybko, jak gdybyś był za granicą, to nadal jest osiągalna i jest wiele osób, które są tego przykładem. Także do dzieła.


bottom of page