top of page

3 błędy, które popełniasz przy wyborze korepetytora

Nieodpowiedni korepetytor to nie tylko chwile frustracji. Dzisiaj 3 najczęściej popełniane błędy przy poszukiwaniu nauczyciela angielskiego oraz rozwiązania, dzięki którym unikniesz kolejnych zmarnowanych lat i tysięcy złotych wyrzuconych w błoto.


 

Kierujesz się wykształceniem

Chcesz mieć pewność, że otrzymasz najwyższą jakość nauczania za zainwestowane pieniądze i czas. Nic więc dziwnego, że szukasz czegoś, co Ci tę jakość zagwarantuje. Pierwszym, co nasuwa się na myśl, jest wykształcenie. Bo przecież jeśli kandydat na Twojego korepetytora ukończył filologię, to na pewno mówi biegle po angielsku. Prawda? Nieprawda.


Jestem w trakcie powiększania zespołu i mogę Ci powiedzieć, że ani wykształcenie, ani pobyt za granicą, nie gwarantują biegłego angielskiego.


Rozwiązanie

W takim razie, jak określić poziom angielskiego korepetytora? Nie da się. Zresztą nie jest Ci to nawet potrzebne. Dziwne? Może trochę. Najważniejsze, żeby Twój korepetytor nie popełniał błędów, które mógłbyś wyłapać i nie bał się mówić (to się zdarza). Ale to będziesz w stanie sprawdzić dopiero na kursie, dlatego zapytaj o lekcję próbną. A podczas rekrutacji, skup się na innych aspektach, bo istnieje kilka, które w przeciwieństwie do braku studiów lingwistycznych mogą kosztować Cię kolejne lata bez efektów.


Nie pytasz o najważniejszą kwestię

Skoro już ustaliliśmy, że wykształcenie się nie liczy, a biegłość językowa tylko do pewnego stopnia, to co zatem powinno być w centrum Twojego zainteresowania?


Opinie? Nie do końca. Oczywiście nie chcesz pracować z kimś, kto ma negatywne opinie, ale z drugiej strony pozytywne oceny od uczniów dostaje się za wiele różnych aspektów, często zupełnie niezwiązanych ze skutecznością nauczania.


Więc co się liczy? A no umiejętności nauczania. Biegłość językowa się na nią nie przekłada. Bez znaczenia jest to, co umie Twój korepetytor, jeśli nie wie, jak ma Ci to przekazać.


Rozwiązanie

Na Twoje szczęście znajomość metod nauczania o wiele łatwiej sprawdzić niż poziom angielskiego. Zapytaj potencjalnego korepetytora, ile czasu dziennie powinieneś poświęcać na naukę, jeśli chcesz przeskoczyć o poziom w mniej więcej pół roku. Jeśli usłyszysz mniej niż godzinę, to albo kandydat nie wie, jak to działa, albo mówi Ci, co chcesz usłyszeć.


Twoje oczekiwania nie są sprecyzowane

Potencjalni uczniowie, dzwoniąc, najczęściej wspominają, że chcą się nauczyć angielskiego, ich poziom jest taki czy siaki i mają problem z tym lub z tamtym.


O ile korepetytorowi może się to przydać, o tyle Tobie nie ułatwi to rekrutacji. Kiedy kandydat na Twojego nauczyciela słucha, to czas, byś Ty mówił o swoich oczekiwaniach. Jak?


Rozwiązanie

Po pierwsze chcesz rozmawiać po angielsku. Dlatego zaznacz, że zależy Ci na tym, żeby znaczna większość spotkania opierała się na mówieniu. Absolutnie nie chcesz płacić za to, że korepetytor będzie patrzył, jak Ty wypełniasz ćwiczenia.


Potem powiedz o wszystkich negatywnych doświadczeniach z poprzednich kursów, a na koniec zapytaj, jak wygląda lekcja. Chcesz usłyszeć to, o co przed chwilą prosiłeś. Będzie to swego rodzaju zapewnienie, że zostałeś wysłuchany i dostaniesz to, czego chcesz.


Zapytaj również o to, kiedy i jak sprawdzane są prace. To, że dwóch korepetytorów ma tę samą cenę, nie oznacza, że będą Ci się tak samo opłacać, jeśli jeden będzie sprawdzał Twoje prace na spotkaniach, a drugi przed.


Podsumowanie